Насильство може бути поруч: як його розпізнати та допомогти постраждалим. Докладна інструкція.
Що варто знати про домашнє насильство кожному з нас
Домашнє насильство — одне з найпоширеніших порушень прав людини у світі. Воно підриває здоров'я, гідність та безпеку, залишаючись часто прихованим через загальноприйняту культуру мовчання. Домашнє насильство може бути спрямоване як на дружину, чоловіка чи дітей, так і на інших родичів, осіб, які спільно проживають однією сім’єю. Втім, у жодному з випадків воно не є внутрішньосімейною справою. Це протиправні дії, яким немає виправдання.
В межах національної кампанії з протидії домашньому насильству «Розірви Коло» пропонуємо дізнатись про види насильства, як його розпізнати у стосунках та на що варто звертати увагу.
Види насильства
У суспільстві побутує думка, що є «справжнє» насильство, а саме фізичне та сексуальне, і є «несправжнє» — психологічне й економічне. Такий поділ неприпустимий. Не існує «дуже поганого» чи «менш поганого» насильства.
Попри різноманітність форм та проявів, в українському законодавстві розрізняють чотири основні види насильства в родині: фізичне, психологічне, сексуальне та економічне.
Фізичне насильство. Це умисне нанесення одним членом сім'ї, партнером чи партнеркою тілесних ушкоджень. Це коли кривдник/-ця штовхає, душить, б'є, залишає синці, завдає болю будь-яким способом. До нього також належать ситуації, коли постраждалій/-ому не надають допомогу або залишають у небезпеці.
Сексуальне насильство. Це будь-які дії сексуального характеру, які здійснюються щодо іншої людини без її згоди. Воно може проявлятися через небажані дотики, зґвалтування або ж примус до будь-яких інших дій сексуального характеру.
Психологічне насильство. Це вплив на людину з метою встановлення контролю за її поведінкою і утвердження своєї влади над нею. Воно проявляється у формі образ, приниження, придушення волі, емоційного тиску, шантажу або погроз. Однією з його головних ознак є циклічність.
Економічне насильство. Проявляється в умисному позбавленні матеріальних цінностей одним членом сім'ї або партнером/-кою іншого. Найчастіше — грошей. Людина, яка зазнає економічного насильства, перебуває під пильним контролем з боку партнера/-ки, не може витрачати кошти на свої базові потреби. Її обмежують в користуванні особистими чи спільними документами, перешкоджають у доступі до освіти чи працевлаштування.
Як розпізнати сімейне насилля
Види сімейного насильства.
Якщо фізичне та сексуальне насильство зазвичай легше виявити, то психологічне та економічне можуть роками сприйматись як щось звичне та прийнятне.
Тут важливо говорити, в яких конкретних випадках проявляється насильство. Приниження, обмеження, тиск... Цей вплив буває настільки системний і прихований, що людина вважає це вигадкою, думає, що їй здалося. Людина чує від кривдника/-ці: “Ти сам/-а придумав/-а, я такого не робив/-ла”. У постраждалої особи починає двоїтися реальність. Виникає сумнів: це нормальна чи ненормальна поведінка. Тобто, людина сумнівається у своїй адекватності. І що гірше, вона вважає, що соціальні служби, все оточення теж так думає, і що з неї лише глузуватимуть,
Куди звертатися по допомогу в разі зіткнення з насильством?
Всі види насильства, без винятку, є шкідливими і потребують втручання. Ба більше, вкрай рідко буває, коли людина потерпає тільки від одного виду. Дуже часто насильство починається з незначних проявів, що поступово, впродовж довгого часу, розростаються, допоки не виникнуть особливо тяжкі наслідки для постраждалих. Тому важливо не ігнорувати перші тривожні знаки і звернутись за допомогою вже на ранніх етапах проблем у стосунках.
Зазвичай домашнє насильство не починається з фізичних чи сексуальних проявів. Воно починається саме з психологічного чи економічного тиску. Тож, якщо людина десь відчуває, що її стосунки не зовсім здорові, то ми рекомендуємо звернутися на гарячу лінію, поговорити з психологом, розповісти, що саме здається неправильним. На гарячій лінії можуть підказати: це той випадок, коли вже варто терміново звертатися по допомогу, чи це перші червоні прапорці, коли розмовою з партнером чи партнеркою можна відкоригувати проблемні моменти,
Гаряча лінія – це перше вікно звернення. В Україні діє кілька основних гарячих ліній. Одна з найпопулярніших — це національна гаряча лінія з запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації громадської організації «Ла Страда-Україна». Її номер 116-123. Він є безкоштовним, анонімним і цілодобовим.
Також, якщо постраждалі не мають безпечного місця або бояться залишитись наодинці з кривдником/-цею, при зверненні до сервісів допомоги вони мають можливість отримати безпечний прихисток. Наприклад, їх можуть направити у кризову кімнату, де можна перебувати до 10 діб, або до притулку, де можна жити до 6 місяців.
У кризовій кімнаті постраждалі також можуть отримати першу стабілізаційну допомогу й розробити план безпеки, алгоритм дій на конкретний випадок. Тут фахівці/-чині визначають: «Чи потрібна цій людині робота?», «Чи потрібне їй перебування в притулку?» тощо. Якщо людині це не потрібно і вона перебуває у друзів, батьків чи в іншому місці, то звертається увага на інші послуги. Одна з них – допомога у працевлаштуванні.
Якщо по завершенні 10-денного періоду постраждала/-ий не знайшли собі нове житло, є змога отримати місце в притулку. Притулок – це не просто приміщення, де людина може жити, а ще один повноцінний сервіс підтримки. Тут допоможуть з документами, якщо постраждала особа втікала і залишила важливі речі вдома. У притулку також можна отримати допомогу з пошуком роботи, щоб постраждала сформувала певну подушку безпеки, могла винаймати житло тощо. Це все існує саме для того, щоб кожна людина могла припинити насильство та мала час і сили розпочати нове життя.
Економічна залежність є однією з причин, чому людина залишається з і повертається до кривдника/-ці. Як приклад ситуація, коли жінка останні 10 років була у відпустці по догляду за трьома дітьми. У таких умовах жінці буде дуже складно повернутися на ринок праці, адже необхідні навички будуть втрачені, а самооцінка пригнічена кривдником. Через заборону працювати і психологічний тиск, жінка втрачає віру в себе і в те, що вона може заробляти гроші й забезпечувати і себе, і дітей.
У таких випадках для постраждалих існує кілька шляхів. Перший – це повернення віри в себе і робота з психологом/-инею, після чого починається пошук роботи. Другий — пошук роботи і паралельне продовження роботи з фахівцем/-чинею.
В Україні реалізується проєкт «ВОНА хаб», що покликаний розвивати професійний потенціал та фінансову спроможність жінок, що постраждали від насильства та які перебувають у групі ризику. У «ВОНА хаб» також є кар'єрні радниці і психологині, які супроводжують жінок у перші періоди працевлаштування.
Як розпізнати, що людина поруч з вами потерпає від насильства?
Домашнє насильство може бути складним і різним, тому і прояви його теж можуть відрізнятися. Але існують певні ознаки, за якими можна припустити, що ваші близькі потерпають від насильства.
Варто звернути увагу, якщо:
людина носить повністю закритий одяг влітку, не знімає окуляри навіть у приміщенні;
виправдовує синці випадковими травмами;
постійно тримає зв'язок з партнером/-кою, звітує йому/їй про кожний свій крок;
збирає для партнера/-ки чеки за будь-яку покупку, навіть дрібничку;
запитує дозвіл на всі свої дії в партнера/-ки або члена родини;
різко змінює поведінку, коли поруч з'являється партнер/-ка;
має пригноблений вигляд, постійно напружена.
Саме зміни в поведінці є важливим маркером того, що людина потерпає від насильства:
Наприклад, у випадку економічного насильства кривдник/-ця забороняє працювати. Людина може зненацька залишити роботу, сидіти вдома. При цьому видно, що вона жалкує про рішення. Дійсно, будь-хто з нас може змінювати своє життя, але все ж на такі різкі зміни варто звернути увагу. Також людина може потерпати від приниження. Стає невпевненою у собі та пасивною. Але ви знаєте, що буквально кілька місяців тому вона була зовсім інша. Висловлювала свою думку, мала друзів. В таких випадках може мати місце психологічне насильство.
Ще один червоний прапорець – заборона спілкуватися з друзями та родиною. Якщо ваша подруга чи друг не ходять на зустрічі та в гості, хоча раніше це полюбляли, не відповідають на дзвінки і загалом раптово зникають з життя – варто замислитись. Такі ситуації можуть траплятись на початку романтичних стосунків у парі. Але як правило, вже за деякий час люди повертаються до звичного життя і соціального кола.
Звичайно, наявність всіх цих ознак не є стовідсотковим підтвердженням перебування у насильницьких стосунках, тому варто спостерігати за людиною, порівнювати поведінку, яка була раніше і зараз. І якщо помічаєте, що щось дійсно не так, варто спробувати поспілкуватися напряму і тактовно з'ясувати ситуацію, щоб в разі чого поділитися контактами професійної допомоги.
Більше про ознаки насильства, його прояви та доступні служби і сервіси допомоги можна дізнатись на сайті rozirvykolo.org.
Кампанія «Розірви коло» реалізується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, у партнерстві з Міністерством соціальної політики України за фінансової підтримки уряду Великої Британії, наданої через Міністерство закордонних справ і міжнародного розвитку Великої Британії, в межах програми з протидії та запобігання домашньому та гендерно зумовленому насильству.
|