4:05 PM
Щоб вчасно вжити необхідних заходів - як визначити залежну поведінку

Тема залежностей стає все більш актуальною, адже їх різноманітність збільшується пропорційно розвитку матеріальної сторони життя людського суспільства: з появою мережі Інтернет з’явилися і схильні до залежності від нього індивіди, також відносно недавно з’явилися залежності від шопінгу, комп’ютерних ігор, різних гаджетів і т. п.

Залежність або прихильність

Залежна поведінка завдає шкоди не лише самому індивіду, який від неї страждає, але і всьому суспільству. Однак не слід плутати прихильності і залежності — між ними існує відмінність. 

Якщо перші можуть в неабиякій кількості бути присутніми у абсолютно нормальних людей і ніяк не впливати на їх життєдіяльність, то другі являють собою прихильності, доведені до крайності — вони або в корені суперечать суспільним нормам, або ставлять під загрозу стан фізичного і психічного здоров’я. За визначенням залежність — це постійне і інтенсивне використання певного шаблону поведінки, яке вже погано контролюється або зовсім не контролюється індивідом.

Що породжує залежність

Залежна поведінка може бути розглянута, як варіант пристосування до будь-якої непростої життєвої ситуації. Коли людина не в змозі змінити навколишню реальність, вона біжить від неї у світ ілюзій, створюваний об’єктом його залежності.

Перебуваючи в цьому світі вона, звичайно, захищає себе від умов, які травмують, але реальність при цьому не змінюється, а ось сам залежний індивід дуже навіть — його переживання тільки посилюються, що породжує нові проблеми. До того ж, він перестає належати собі, контролювати свої емоції і поведінку, його життя цілком визначається об’єктом залежності, що, врешті-решт, повністю руйнує його особистість.

Симптоми

Всім видам залежної поведінки характерні певні симптоми. Найчастіше залежна людина ретельно приховує свою згубну пристрасть від оточуючих і навіть від самої себе, цілеспрямовано зводячи нанівець всю значущість проблеми. Наведений нижче перелік симптомів допоможе визначити наявність залежної поведінки і вжити необхідних заходів вчасно.

    Думки про об’єкт залежності відвідують систематично, по кілька разів за день, не дозволяючи належним чином зосередитися на поточній діяльності.
    Інші сфери життя перестають захоплювати, не приносять задоволення і меркнуть на тлі об’єкта залежності.
    Втрачається здатність до контролю поведінки, навіть якщо її руйнівна сила очевидна.
    Будь-які спроби ззовні вплинути на таку поведінку зустрічають дратівливість і опір.
    Тимчасова відсутність об’єкта залежності (або припинення руйнівної поведінки) викликає підвищену тривожність.
    Залежна поведінка використовується для відходу від відповідальності.
    Навмисне зменшення значущості проблеми, або повна відмова визнати її існування, а також брехня при розповіді про прояви залежності.
    Поведінка стає настільки ризикованою, що виникає загроза здоров’ю.
    Настрій, пов’язаний з об’єктом залежності, може змінюватися кардинально — від ейфорії до депресії.

Слід ще раз відзначити, що будь-яка залежність — не лише від хімічних речовин, але і від будь-якої діяльності, предмету і навіть людини — несе в собі потенційну загрозу, у першу чергу, психічному, а потім і фізичному здоров’ю, і чим раніше вона буде виявлена, і будуть прийняті необхідні заходи до її усунення, тим більше шансів повернутися в нормальний стан без серйозних наслідків.

Переглядів: 121 | Додав: news | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar