Фахівці Зоологічної станції Антона Дорна, Італія, з’ясували, що мозок восьминога за багатьма характеристиками аналогічний до мозку ссавців. Це відкриває великі перспективи вивчення еволюції видів.
Восьминіг — винятковий організм із надзвичайно складним мозком та когнітивними здібностями, унікальними серед свого царства. Настільки, що певною мірою в нього більше спільного з хребетними, ніж безхребетними.
Вже в 2001 році секвенування геному людини показало, що понад 45% його складається з послідовностей, які називаються транспозонами, так званих "стрибаючих генів", які за допомогою механізмів молекулярного копіювання та вставки або вирізання та вставки можуть переміщатися.
Деякі неактивні, тому що у них нагромадилися мутації протягом поколінь; інші не пошкоджені, але заблоковані захисними клітинними механізмами. З еволюційної точки зору навіть ці фрагменти та зламані копії транспозон все ще можуть бути корисними як «сирий матеріал», який може ліпити еволюція.
Серед цих мобільних елементів найбільш важливими є ті, що належать до так званого сімейства LINE (Long Interspersed Nuclear Elements), виявленому в сотні копій у геномі людини і все ще потенційно активному. Традиційно вважалося, що активність LINE була лише пережитком минулого, залишком еволюційних процесів, в яких брали участь ці мобільні елементи, але в останні роки з’явилися нові докази того, що їхня активність тонко регулюється в мозку.
Геном восьминога, як і наш, багатий «стрибаючими генами», більшість з яких неактивні. Зосередивши увагу на транспозонах, які все ще здатні копіювати та вставляти, дослідники визначили елемент сімейства LINE у частинах мозку, що мають вирішальне значення для когнітивних здібностей цих тварин.
За словами авторів дослідження, цю схожість між людиною і восьминогом, яка показує активність елемента LINE у центрі когнітивних здібностей, можна пояснити як захоплюючий приклад конвергентної еволюції — явища, при якому у двох генетично далеких видів один і той же молекулярний процес розвивається незалежно у відповідь на подібні потреби.
|